Тони Гилрой изглежда като човек, който не обича шумотевицата около себе си. Въпреки това именно неговият подход към Andor– един от най-смелите и най-хвалени проекти във вселената на Star Wars – предизвика вълна от възторг сред зрители и критици. Заедно с актьора и съпродуцент Диего Луна, Гилрой направи нещо, което мнозина смятаха за невъзможно: превърна корпоративна космическа сага в зряло, политическо, човешко кино с душа.
Andor започна като спин-оф по добре позната история. Но вместо да тръгне по познатия път на ефекти, екшън и носталгия, сериалът избра обратното – тишината между битките, моралните дилеми, вътрешните борби на героите. Това не е история за съдбата на галактиката, а за избора на отделния човек, когато историята почука на вратата му.
“Хората често не осъзнават колко маловажен е индивидуализмът им пред лицето на историята,” казва Гилрой. “Всички правим тази грешка. Аз също. Но историята има свои модели – и те се повтарят.”
Този подход съживи Star Wars по начин, който дори най-верните фенове не бяха очаквали. Вместо поредна битка между доброто и злото, получихме разказ за бюрократична репресия, за страха, който парализира, за малките, невидими решения, които променят всичко.
Снимките на първи сезон протичат в разгара на пандемията, при строги ограничения. Гилрой ръководи процеса дистанционно от Ню Йорк, а Луна снима в Лондон. Въпреки това – или може би именно заради това – комуникацията между тях се превръща в нещо по-дълбоко.
“Тони не беше с нас физически, но присъстваше във всяка сцена. Усещахме го постоянно,” казва Луна. “Той беше част от нас, дори когато не можехме да го прегърнем.”
Изненадващо, този дистанциран начин на работа принуждава екипа да бъде още по-прецизен. Всеки кадър, всеки реквизит, всеки детайл е внимателно обмислен. Без сценаристи на снимачната площадка, режисьорите имат пълна свобода – но и пълна отговорност.
“Не искаме просто кадри за монтаж. Искаме режисура със смисъл. Всеки кадър трябва да е въпрос на живот и смърт,” настоява Гилрой.
Изненадващо за всички – включително самите създатели – Disney и Lucasfilm не налагат ограничения. Въпреки че става дума за мултимилиардна марка, Andor е създаден с изключителна творческа свобода.
“Те бяха като меценати от Ренесанса,” казва Гилрой. “Гледаха какво правим, разбираха риска, но не се намесваха. Това е нещо, което може би никога повече няма да ми се случи.”
И резултатът е на лице – сериал, който говори за реални теми чрез фантастичен език. Война, репресии, пропаганда, съпротива – всичко това намира отражение в съвремието ни, независимо дали гледаме към Украйна, Газа или собствената си държава.
За Луна, който израснал в артистично семейство в Мексико, проектът има особено значение. През втория сезон той е заобиколен от мексикански колеги – оператор, режисьор, актьори. И на снимачната площадка на Star Wars започва да се чувства у дома.
“Шегувахме се на испански, говорехме на нашия език. Преди години в Rogue One аз бях чужденецът. Сега беше обратното. И се почувствах у дома,” казва той със сълзи в очите.
И двамата – Гилрой и Луна – са наясно, че Andor е рядък случай. Телевизията рядко допуска подобна дълбочина. Блокбастър франчайзите рядко приемат толкова рискови теми. И зрителите рядко получават продукция, която не ги подценява.
“Този проект съчета мащаб с дълбочина, популярност с честност,” казва Луна. “Не знам дали ще се повтори, но знам, че е възможно.”