
Снимка: EPA/Shutterstock
Кога последно видя балетно представление? А опера? Ако отговорът ти е "никога" или "не помня" - е, Тимъти Шаламе явно смята, че не си единствения.
Един от най-горещите актьори в Холивуд в момента изрече нещо, което му спечели безплатна PR криза. И то точно когато промотираше идеята, че киното трябва да се пази като изкуство.
Какво точно се случи
През февруари Тимъти Шаламе участва в разговор с Матю Макконъхи в Тексаския университет. Темата беше запазването на киното като форма на изкуство - благородна кауза, нали?
Само дето в един момент Шаламе реши да обясни защо киното е по-важно от другите сценични изкуства. И го направи така: "Не искам да работя в балета или операта, в нещо, за което се казва - хей, нека запазим това живо, въпреки че на никого вече не му пука."
След което продължава с "уважение към всички хора от балета и операта" - но, знаеш ли, след като вече си го казал, няма връщане назад.
Клипът беше качен в YouTube и... скандалът дойде бавно, но се настани трайно в артисичните среди.
Кой как реагира
Канадската мецосопрано Дийпа Джони го нарече "разочароващо мнение" и призова артистите да се обединяват, а не да се разделят по дисциплини.
Джейми Лий Къртис - филмова актриса, и тя от света на изкуството - попита в Instagram Stories: "Защо изобщо някой артист напада друг артист?"
Американският художник Франц Зони беше по-директен: "Две класически форми на изкуство, съществуващи от стотици години, изискващи огромен талант и дисциплина, каквато този човек никога няма да притежава."
Хореографът Мартин Ше добави нещо, което си заслужава да се прочете: "В свят, в който изкуственият интелект преобразява киното по-бързо, отколкото повечето хора осъзнават, човешкото присъствие на балетната сцена и в операта става по-важно, не по-малко важно."
А балетният хореограф Кам Сондърс - човек, работил на турнето "Eras Tour" на Тейлър Суифт - написа само: "Уф."
И накрая, Сиатъл Опера направи може би най-умното нещо от всички - пусна промо код "TIMOTHEE" за 14% отстъпка за предстоящото им представление на "Кармен". Тими, добре дошъл да го ползваш и ти.
Според нас Шаламе е попаднал в класичен капан - опитал се е да издигне едно изкуство, като омаловажи друго. Разбираме логиката му: иска да защити киното, притеснява се, че то губи аудитория. Но сравнението не е адекватно. Балетът и операта не са "умиращи" просто защото не са масови - те имат своята публика, своята история и своята силна общност. Освен това, ако трябва да сме честни - опашките пред касите за Кармен или Лебедово езеро в много градове по света биха засрамили поредния петъчен блокбъстър. А може би Шаламе просто никога не е бил на правилното представление.