Режисьор: Leave No Trace(2018)
Independent Lens(2015)
Stray Dog(2014)
Winter's Bone(2010)
Down to the Bone(2004)
Snake Feed(1997)
Дебра Граник (родена на 6 февруари 1963 г.) е американска режисьорка и сценаристка на независими и документални филми, живееща в Ню Йорк. Най-известна е с филмите Down to the Bone от 2004 г. с участието на Вера Фармига, Winter's Bone от 2010 г. с участието на Дженифър Лорънс в нейното пробивно изпълнение, за който Граник е номинирана за "Оскар" за най-добър филм и най-добър адаптиран сценарий, и Leave No Trace от 2018 г., филм по книгата My Abandonment на Питър Рок.
Граник е родена в Кеймбридж, Масачузетс, в семейството на бащата Уилям Р. Граник, който е адвокат от H.U.D., водещ съдебни дела за справедливо жилищно настаняване, и майката Мариан Гей. Тя израства в предградията на Вашингтон, окръг Колумбия. Граник е внучка на пионера на радиото и телевизията Тед Граник (1907-1970 г.), основател и модератор на дългогодишната дискусионна програма за обществени въпроси "Американският форум на ефира", излъчвана от 1934 до 1956 г. първо по радиото, а по-късно и по телевизията. Граник е от еврейско семейство.
През 1985 г. Граник получава бакалавърска степен по политически науки от университета "Брандайс". Като бакалавър в Брандайс Граник посещава и курсове в Студиото за взаимосвързани медии в Масачузетския колеж по изкуствата. През 2001 г. Граник получава магистърска степен от Училището по изкуствата "Тиш" към Нюйоркския университет.
Докато учи в Брандайс, Граник посещава класа на Хенри Фелт по продуциране на филми и медийни работилници и работи като доброволец в бостънската гражданска филмова организация Women's Video Collective. Също така посещава филмови курсове в Студиото за взаимосвързани медии в Масачузетския колеж по изкуствата. По това време Граник прави образователни филми за профсъюзи на теми като здравето и безопасността на работното място, един от които е направен за отдела за професионална безопасност в Масачузетс. Граник работи в продукцията на образователни медийни проекти, като в крайна сметка работи по дълги документални филми на режисьори от района на Бостън, преди да реши да завърши кинорежисура в Нюйоркския университет.
През 1997 г. Граник режисира първия си късометражен филм, "Snake Feed", като дипломна работа под ръководството на професора по кино в Нюйоркския университет Борис Фрумин, който спомага за споделянето на любовта си към европейските неореалистични филми след Втората световна война. Snake Feed, който започва живота си като 7-минутно упражнение по документален портрет, е приет в програмата Lab на института Сънданс за сценаристи и режисьори. Граник разработва и развива късометражния филм в пълнометражен в лабораторията на Сънданс. Граник казва, че "Snake Feed" е художествен разказ, в който главните герои - възстановяващата се наркоманка Айрин и приятелят ѝ Рик - играят драматизирани версии на самите себе си.
През 2004 г. късометражният филм Snake Feed и историята на Айрин и Рик стават основа на първия пълнометражен филм на Граник - Down to the Bone, който е художествена измислица на техните борби. Down to the Bone е историята на майка от щата Ню Йорк, която отива на рехабилитация, за да се отърве от кокаиновата си зависимост, и в крайна сметка се влюбва в медицинска сестра и се връща към старите си навици. Филмът "Down to the Bone" е създаден по оригинален сценарий, написан от Граник и творческия ѝ партньор Ан Роселини. Ролята на главната героиня Айрин, изиграна от Вера Фармига, значително повишава популярността на Фармига като актьор. Снимките на "Долу в костите" са осъществени в окръг Ълстър в щата Ню Йорк.
Вторият филм на Граник, Winter's Bone от 2010 г., е адаптация на Граник и Роселини по романа на Даниел Уудрел от 2006 г. Той разказва за Ри Доли, тийнейджърка, живееща в планините Озарк в щата Мисури, която е единствената, която се грижи за двамата си по-малки братя и сестри и за кататоничната си майка. Тя е принудена да издирва изчезналия си баща, който търгува с наркотици, за да спаси семейството си от изселване.
Филмът е с участието на неизвестните по онова време Дженифър Лорънс и Джон Хоукс и печели Голямата награда на журито: на филмовия фестивал в Сънданс през 2010 г., което води до договор за разпространение с Roadside Attractions. Winter's Bone печели наградата на публиката на Международния филмов фестивал в Сиатъл Golden Space Needle за най-добър режисьор и наградата за най-добра актриса за Дженифър Лорънс. През 2011 г. Winter's Bone е номиниран за четири награди "Оскар": за най-добър филм, най-добър адаптиран сценарий, най-добра актриса за Дженифър Лорънс и най-добър актьор в поддържаща роля за Джон Хоукс. Филмът е със саундтрак, съставен от стари госпели, блуграс и традиционна музика, срещана в Озаркс, и е продуциран от Стив Питърс. В него пее Маридет Сиско, която работи като консултант по музика и фолклор в региона и участва и в "Зимна кост". Актьорът Джон Хоукс пее една песен от саундтрака.
Филмът Winter's Bone е заснет на място в областта Озарк в южната част на щата Мисури. Граник за много от второстепенните роли ангажира актьори от околността, които играят за първи път, а всички къщи на екрана са утвърдени къщи в Озарк - за този филм не са построени декори. За външния вид на филма Граник запазва по-голямата част от установената естетика на къщите, в които се снима, а много от малкото сувенири, които са добавени в домовете, са предоставени от хора от Озарк в общността.
Граник продуцира и режисира пилотен филм на телевизия HBO, наречен American High Life. Сериалът е семейна драма, която "проследява млада жена с кариера в икономически депресираното ѝ малко родно градче в Средния Запад".Сериалът не е одобрен.
Граник разработва филмова адаптация на "Правилото на костите", романа на Ръсел Банкс от 1995 г., но проектът все още е в процес на разработване.
През 2014 г. излиза филмът на Граник "Бездомно куче". Филмът е документален филм за мъж на име Рон Хол, чийто прякор е "Бездомното куче", и представя живота му като запален мотоциклетист и ветеран от Виетнам, който понякога се бори с посттравматично стресово разстройство. Филмът документира участието на Хол в ежегодното поклонническо пътуване с мотоциклет, наречено "Ride to the Wall", с колеги мотоциклетисти, ветерани от Виетнам от цялата страна, които пътуват до Мемориала на ветераните от Виетнам във Вашингтон, окръг Колумбия.
Граник е режисьор на драмата "Не оставяй следи" с Бен Фостър и новодошлата Томасин Маккензи в главните роли, която излиза на екран през 2018 г. на вътрешния пазар от Bleecker Street и на международния от Sony Worldwide Acquisitions. Филмът разказва историята на баща и дъщеря, които живеят незаконно на държавна земя и са принудени да се адаптират към по-традиционен начин на живот в масовия живот. Филмът разглежда идеите за самостоятелност и общност и беше избран от критиците на The New York Times. Премиерата на филма "Не оставяй следи" се състоя на филмовия фестивал Сънданс 2018 г., игран е на филмовия фестивал в Кан и е заснет в гористите местности на Орегон, включително Форест парк близо до Портланд, Орегон, в продължение на 30 дни. Освен в Орегон, за локации е използван и щатът Вашингтон, като някои сцени са заснети във ферма за коледни елхи. Разработването на филма "Не оставяй следи" отнема около три години и половина, от момента, в който Граник прочита за първи път романа на Питър Рок "Моето изоставяне", по който е създаден филмът.
Сред другите проекти, които Граник разработва, са документален филм за живота след излизане от затвора и темата за рецидивизма в Източен Балтимор - който трябваше да включва Фелисия "Снуп" Пиърсън от The Wire и елементи от мемоарите ѝ Grace After Midnight, но сега е документален филм за четирима бивши затворници в Ню Йорк.
Друг проект е филм, базиран на книгата на Барбара Еренрайх "Nickel and Dimed": за (не)справянето с живота в Америка, която се фокусира върху бедността и бедните работещи в Америка. - И.И. превод