Едуард Реган Мърфи е роден на 3 април 1961 г. в Бруклин, Ню Йорк, в семейството на Лилиан Линч (родена като Лилиан Лейни), телефонен оператор, и Чарлз Едуард Мърфи, полицейски служител в транзитната полиция, който е и любител комик и актьор. След като баща му умира, майка му се омъжва за Върнън Линч, бригадир в завода за сладолед "Брейър". Братята му са Чарли Мърфи и Върнън Линч-младши. Еди от дете има стремеж да се занимава с шоубизнес. Умно дете, израснало по улиците на Ню Йорк, Мърфи прекарва голяма част от времето си в импресии и комедийни стендъп изпълнения, а не в учене. Чувството му за хумор и остроумието му го открояват сред съучениците му в гимназията "Рузвелт". Когато е на петнадесет години, Мърфи работи като комик в долната част на Ню Йорк, като привлича публиката с точните си имитации на известни личности и възгледи за живота.
В началото на 80-те години, на 19-годишна възраст, на Мърфи е предложен договор за "Не-подготвени за-първоначално-време" на Saturday Night Live (1975 г.), където Мърфи упражнява комедийните си способности в имитирането на афроамерикански личности и създаването на някои от най-запомнящите се персонажи на шоуто: Велвет Джоунс, Мистър Робинсън и недоволния и ядосан Гъмби. Мърфи дебютира в игралното кино в 48 часа (1982), заедно с Ник Нолте. Комедийната и антагонистична химия между двамата, както и правдоподобното изпълнение на Мърфи в ролята на уличен затворник, който помага на застаряващо полицайче, спечелиха критиката и публиката. През следващата година Мърфи прави два поредни хита, като се свързва с Джон Ландис, който по-късно често си сътрудничи с Мърфи в "Пристигане в Америка" (1988) и "Полицаят от Бевърли Хилс III" (1994). Филмът "Полицаят от Бевърли Хилс" (1984 г.) е филмът, който превръща Мърфи в касова суперзвезда и най-вече в световна знаменитост, и остава един от най-големите местни блокбастъри в историята на киното. Изпълнението на Мърфи в ролята на младо полицайче от Детройт, което преследва убийците на свой приятел, му носи трета поредна номинация за "Златен глобус". Аксел Фоли се превръща в един от характерните персонажи на Мърфи. Мърфи е на върха на възможностите си и не се притеснява от успеха си, докато касовата му привлекателност и изборът на сценарии не довеждат до разнопосочна смесица от попадения и пропуски в края на 80-те и началото на 90-те години.
Филми като "Златното дете" (1986 г.) и "Полицаят от Бевърли Хилс II" (1987 г.) са отхвърлени от критиката, но все пак са масово посещавани в боксофиса. През 1989 г. Мърфи, който се връща към друг хит - "Идване в Америка" (1988), се проваля с режисьорския си дебют "Харлемски нощи" (1989). Друг 48 часа (1990) и ролята му на безнадежден романтик в Бумеранг (1992) не допринасят за съживяването на кариерата му. Въпреки това, римейкът на "Професорът по психология" на Джери Люис (1996) връща силата на Мърфи. Оттук нататък Мърфи се възстановява със случайни попадения и пропуски, но отдавна се е доказал като умел комедиен актьор с похвален диапазон на характерите и маниерите. Въпреки че е пораснал много след бързото си издигане като суперзвезда през 80-те години на миналия век, Мърфи живее холивудския начин на живот с противоречия, критики, скандали и възхищението на милиони хора по света от таланта му. Тъй като през годините Мърфи съзрява, научавайки много уроци за холивудската игра в този процес, той се успокоява с по-семеен хумор с филмите "Доктор Долитъл" (1998), "Мулан" (1998), "Бауфингер" (1999) и анимационния хит "Шрек" (2001), в поддържаща роля, която показва комедийната личност и чар на Мърфи. През 2000-те години участва още в хитовете "Имението на призраците" (2003), "Шрек 2" (2004), "Мечтателки" (2006) (за който е номиниран за "Оскар" за най-добра поддържаща роля), "Норбит" (2007), "Шрек Трети" (2007) и "Шрек завинаги след" (2010).
Мърфи е женен за Никол Мичъл Мърфи от 1993 до 2006 г. Мърфи има осем деца. - И.И. превод - И.И. превод