Забравеният военен филм, който събра Харисън Форд и Лиъм Нийсън

| |

Снимка: Paramount

Има филми, които не избухват в момента на премиерата си, но години по-късно започваш да се чудиш: как изобщо сме ги подминали толкова лесно?

"К-19" е точно такъв случай. Военна драма за съветска ядрена подводница, заснета с голям бюджет, с Харисън Форд и Лиъм Нийсън в главните роли, режисирана от Катрин Бигълоу - и въпреки всичко останала някъде в сянката на по-шумните заглавия от началото на века.

Tова е един от онези филми, които не са били напълно оценени в своето време. Не защото са безупречни, а защото са сериозни, тежки и неудобни. А публиката невинаги е готова да гледа точно такъв тип кино, особено когато очаква от Харисън Форд повече приключение, повече чар и повече от онази позната усмивка, с която той години наред печелеше зрителите.

Когато Харисън Форд приема ролята в "К-19", той вече е легенда. Но е и в деликатен момент от кариерата си. След огромните си успехи като Хан Соло, Индиана Джоунс и Джак Райън, Форд навлиза в период, в който Холивуд започва да пита неприятния въпрос: може ли още да бъде водеща звезда?

Да, през 2000 година "Прозрачно минало" се представя добре, но преди това "Шест дни, седем нощи" и "Иронии на съдбата" не успяват да запалят публиката така, както студиата са се надявали. А през 2002 година Форд вече е на 60. За актьор от неговия ранг това не означава край, но означава промяна.

И точно тук става интересно. "К-19" му дава възможност да остане силен екранен образ, но без да се преструва, че времето не е минало. Героят му Алексей Востриков е твърд, студен, властен командир. Това не е онзи Форд, който хвърля саркастична реплика и печели сцената с половин усмивка. Тук той е по-суров, по-затворен и по-тежък.

Филмът е базиран на истински случай от 1961 година, когато съветска ядрена подводница преживява тежка авария. Още преди отплаването има зловещ знак - бутилката шампанско не се счупва в корпуса при церемонията. Разбира се, това звучи като суеверие, но в история като тази подобен детайл стои като предупреждение.

После всичко започва да се разпада. Подводницата има технически проблеми, напрежението расте, а когато тръба от охладителната система на реактора се поврежда, екипажът се оказва изправен пред смъртоносна опасност. Радиацията не прощава. Хората вътре нямат удобен изход, нямат спасителен бутон и нямат време.

Точно това прави "К-19" толкова тежък филм. Той не разчита на зрелищни битки и героични речи през пет минути. Напрежението идва от това, че тези мъже са затворени в метална капсула под водата, а всяко решение може да убие някого.

Катрин Бигълоу е правилният режисьор за такъв материал. Тя умее да снима напрежение, мъжки сблъсъци, страх, дисциплина и хаос. По-късно ще спечели огромно признание с "Войната е опиат", но още тук личи колко добре разбира киното, в което героите са притиснати до стената.

Снимка: Paramount

И все пак най-голямата сила на филма е срещата между Харисън Форд и Лиъм Нийсън. Странно е да го кажем днес, но двамата са работили заедно на екран само веднъж. Само в този филм.

Лиъм Нийсън играе Михаил Поленин - офицер с морал, достойнство и връзка с екипажа. Това е преди периода на "Твърде лично", когато Нийсън се превърна в екшън звезда за ново поколение. Тук той е актьорът от "Списъкът на Шиндлер", "Майкъл Колинс" и "Роб Рой" - сериозен, сдържан, човечен.

Именно контрастът между него и Харисън Форд държи филма жив. Востриков е командирът, който мисли за мисията, за заповедите, за държавата. Поленин мисли за хората. Не по мек или наивен начин, а като човек, който разбира, че военната машина не трябва да смачква онези, които я движат.

Това не е приятелски спор между двама герои. Това е сблъсък на два вида чест. Единият вярва в дисциплината на всяка цена. Другият вярва, че дори в армията човекът не трябва да изчезва напълно зад униформата.

Разбира се, филмът има и проблеми. Руският акцент на Харисън Форд често е посочван като слабост, и честно казано, трудно е да се спори с това. На моменти той разсейва. Но това не унищожава изпълнението му. Под акцента има силна, студена и достойна роля.

Проблемът на "К-19" е, че е скъп филм, който не носи лесно удоволствие. Бюджетът му е около 100 милиона долара, а приходите му са едва около 66 милиона. Това е сериозен провал за продукция с такива имена.

Но понякога боксофисът не казва цялата истина. Публиката може да не е била готова. Рекламата може да не е уцелила тона. Самият филм може да е бил твърде мрачен за масовия зрител. В него няма сладка победа. Няма празничен финал. Няма усещане, че системата е спасила героите.

Напротив - филмът показва хора, хвърлени в опасност от държава, която мисли повече за слава и престиж, отколкото за живота им. Това е история за смелост, но и за бездушие. За дълг, но и за предателство от страна на собствената система.

И може би точно затова "К-19" не е толкова популярен днес. Това не е филм, който гледаш за разтуха. Това е филм, който те оставя с тежест. А такива заглавия често губят битката за внимание, но печелят уважение с времето.

Днес, повече от две десетилетия по-късно, "К-19" стои като филм, който заслужава преоткриване. Не като забравен шедьовър, защото това би било пресилено. Но като силна, сериозна и подценена драма, в която две легенди застават една срещу друга в история без лесни герои.

И тук остава големият въпрос: бихте ли гледали отново Харисън Форд и Лиъм Нийсън в общ филм, или тази единствена среща в "К-19" е трябвало да остане точно така - рядка и недооценена?

Автор

Михаела Милева

Най-четени

Коментари

Денят на истината
6/10 Мрачни срещи от третия видМног
× Моля изберете жанр

Гледат в момента

Ще гледат

Последно изгледани