Всички филми и роли на Дейвид О. Ръсел (David O. Russell)
Актьор - Adaptation.(2002) - Orlean Dinner Guest Three Kings(1999) - Hollywood Action Star (uncredited)
Режисьор: Amsterdam(2022) Past Forward(2016) Joy(2015/I) Accidental Love(2015) American Hustle(2013) Silver Linings Playbook(2012) The Fighter(2010/I) Soldiers Pay(2004) I Heart Huckabees(2004) Three Kings(1999) Flirting with Disaster(1996) Spanking the Monkey(1994) Hairway to the Stars(1989) Bingo Inferno: A Parody on American Obsessions(1987)
Мини Биография
Дейвид Оуен Ръсел е американски филмов сценарист, режисьор и продуцент, известен с киното на интензивни, трагикомедийни герои, чиято любов към живота може да надделее над мрачните обстоятелства, с които се сблъскват в много специфични светове. Филмите му разглеждат теми като психичните заболявания като стигма или надежда; изобретяването на себе си и оцеляването; семейният дом като средище на любов, омраза, прегрешения и сила; жените с власт и вдъхновение; красотата и комедията, открити в изкривени скромни обстоятелства; значението на насилието, войната и алчността; и изкупителната сила на музиката над всичко.
Ръсел е номиниран за пет награди Оскар® и четири Златни глобуса®. Носител е на четири награди "Независим дух" и две награди БАФТА. Номиниран е за три награди WGA и две награди DGA. Сътрудничи си с актьорите Брадли Купър, Робърт де Ниро, Дженифър Лорънс и Марк Уолбърг за по три филма, както и с Крисчън Бейл и Ейми Адамс за по два филма. Дженифър Лорънс печели "Оскар" за най-добра актриса в "Silver Linings Playbook" (2012), а Крисчън Бейл и Мелиса Лео - за най-добър поддържащ актьор и актриса в "Боецът" (2010). Ръсел е единственият режисьор, чиито два последователно излезли филма ("Silver Linings Playbook" (2012 г.) и "American Hustle" (2013 г.)_ qv) получават номинации за Оскар® във всичките четири актьорски категории. Дженифър Лорънс печели номинация за Оскар® и Златен глобус® за най-добра актриса за работата си в последния филм на Ръсел Joy (2015). До момента филмите на Ръсел са спечелили общо 26 номинации за Оскар и 19 номинации за Златен глобус. През 2016 г. Гилдията на художествените директори удостои Ръсел с наградата за принос към филмовите образи.
Ръсел е член на борда на директорите и дългогодишен поддръжник на филмовото училище Ghetto, което подпомага развитието и подкрепата на начинаещи режисьори в Южен Бронкс и ръководи първата в страната държавна филмова гимназия. Той също така е горещ поддръжник на Glenholme School, терапевтично училище-интернат за деца и младежи със специални образователни потребности. Той е допринесъл за набирането на средства за изграждането на нов център за изкуства в Glenholme, който е открит през 2011 г. През 2011 г. Glenholme удостоява Ръсел с наградата Bowen за изключителна подкрепа, а през 2015 г. - с наградата Doucette за дългогодишен ангажимент.
Наскоро Ръсел беше отличен от известната болница McLean за усилията си да повиши обществената осведоменост по въпросите на психичното здраве чрез застъпничество и филма си Silver Linings Playbook от 2012 г. Режисьорът открито разказва за преживяванията на собственото си семейство, свързани с психични заболявания. Усилията му в областта на застъпничеството го отведоха във Вашингтон, където заедно с актьора Брадли Купър подкрепиха законодателство в Конгреса и се срещнаха с вицепрезидента Джо Байдън, за да обсъдят и равнопоставеността на психичното здраве във всички здравни грижи.
Роден в Ню Йорк, Ръсел посещава държавни училища в Мамаронек, Ню Йорк. Продължава образованието си в колежа "Амхърст", където специализира литература и политически науки, а през 2002 г. получава почетна степен. Започва като писател, преди да заснеме първия си късометражен документален филм за латиноамериканската имигрантска общност в Бостън. Още в началото на кариерата си печели признанието на критиката, когато през 1994 г. написва и режисира първия си пълнометражен филм "Spanking the Monkey", който печели наградата на публиката в Сънданс и две награди "Независим дух" за най-добър първи филм и най-добър първи сценарий. Сред ранните филми на Ръсел са "Трима крале" (1999) и "Флирт с катастрофата" (1996). - И.И. превод