Уолтър Елиас Дисни е роден на 5 декември 1901 г. в Чикаго, Илинойс, като син на Флора Дисни (родена Кол) и Елиас Дисни, фермер и бизнесмен от канадски произход. Той има ирландски, немски и английски произход. На седемгодишна възраст Уолт се премества с родителите си в Канзас Сити, където прекарва по-голямата част от детството си. На 16-годишна възраст, по време на Първата световна война, той симулира възрастта си, за да се присъедини към Американския червен кръст. Скоро се завръща у дома, където печели стипендия за Института по изкуствата в Канзас Сити. Там се запознава с колегата си аниматор Уб Иуъркс. Скоро двамата създават своя собствена компания. В началото на 20-те години на миналия век те създават поредица от късометражни анимационни филми за веригата театри "Нюман", озаглавени "Newman's Laugh-O-Grams". Компанията им обаче скоро фалира.
През 1923 г. двамата заминават за Холивуд. Започват работа по нова поредица, разказваща за живо момиченце, което пътува в света на анимационните герои. Озаглавени "Комедиите на Алиса", те се разпространяват от M.J. Winkler (Маргарет). Уолт е подкрепен финансово само от Уинклър и по-големия си брат Рой О. Дисни, който остава негов бизнес партньор до края на живота му. Стотици "Комедии за Алиса" са произведени между 1923 и 1927 г., преди да загубят популярност.
След това Уолт започва работа по поредица, посветена на нов анимационен герой - Осуалд, щастливият заек. Тази поредица е успешна, но през 1928 г. Уолт открива, че М. Д. Уинклър и съпругът ѝ Чарлз Минц са му откраднали правата върху героя. Те също така са откраднали всички негови аниматори, с изключение на Уб Иверкс. Докато пътува с влака за вкъщи, Уолт започва да си рисува върху лист хартия. Резултатът от тези рисунки е мишка на име Мики. Само с Уолт и Уб, които да анимират, и съпругата на Уолт Лилиан Дисни (Лили) и съпругата на Рой - Една Дисни, които да нанасят мастило в анимационните клетки, бързо са създадени три анимационни филма за Мики Маус. Първите две не се продават, затова Уолт добавя синхронизиран звук към последната, Steamboat Willie (1928 г.), и тя веднага е възприета. Премиерата на филма с Уолт като глас на Мики е много успешна. Следват още много анимационни филми. Уолт вече е на върха, но не спира да създава нови идеи.
През 1929 г. той създава "Глупави симфонии" - анимационна поредица, която няма постоянен герой. Те са още един успех. Една от тях, "Цветя и дървета" (1932 г.), е първият цветен анимационен филм и първият анимационен филм, който печели "Оскар"; друга, "Три малки прасенца" (1933 г.), е толкова популярна, че често е обявявана над игралните филми, които придружава. Глупавите симфонии престават да излизат през 1939 г., но Мики и приятелите му (включително Мини Маус, Доналд Дък, Гуфи, Плутон и много други) продължават да се развиват и са все така популярни.
През 1934 г. Уолт започва работа по друга нова идея: анимационен филм с продължителността на пълнометражен филм. Всички в Холивуд я наричат "глупостта на Дисни", но "Снежанка и седемте джуджета" (1937 г.) е всичко друго, но не и филм, който печели възторзите на критиката, обожанието на публиката и един голям и седем малки специални Оскара за Уолт. Сега Уолт включва анимационните филми в постоянно нарастващия си списък с постижения. Продължавайки да произвежда късометражни анимационни филми, той започва да произвежда и повече анимационни филми. Пинокио (1940 г.), Дъмбо (1941 г.) и Бамби (1942 г.) са успешни; дори провал като Фантазия (1940 г.) и стачката на студийните аниматори през 1941 г. вече не могат да спрат Дисни.
В средата на 40-те години на ХХ век той започва да произвежда "пакетни филми", които по същество представляват група късометражни филми, обединени в пълнометражен филм, но до 1950 г. отново започва да създава анимационни филми, които се придържат към една история: "Пепеляшка" (1950 г.), "Алиса в страната на чудесата" (1951 г.) и "Питър Пан" (1953 г.). През 1950 г. започва да продуцира и игрални филми - "Островът на съкровищата" (1950). Те започват да придобиват по-голямо значение през 50-те и 60-те години, но Уолт продължава да произвежда анимационни филми, включително "Лейди и бродягата" (1955 г.), "Спящата красавица" (1959 г.) и "Сто и един далматинци" (1961 г.).
През 1955 г. той открива увеселителен парк в Южна Калифорния: Дисниленд. Това е място, където децата и техните родители могат да се возят, да разглеждат и да се срещат с познатите анимационни герои, и то в чиста и безопасна среда. Това е още един голям успех. Уолт става и един от първите продуценти на филми, които навлизат в телевизията, с поредицата "Вълшебният свят на Дисни" (1954 г.), която започва през 1954 г., за да популяризира своя увеселителен парк. Той също така продуцира "Клубът на Мики Маус" (1955 г.) и "Зорро" (1957 г.). На всичкото отгоре Уолт излиза с пищната музикална фантазия "Мери Попинз" (1964 г.), в която се смесват игрални и анимационни филми. Мнозина смятат, че това е неговият опус магнум. Дори и след това Уолт продължава да се развива, като планира да построи нов увеселителен парк и експериментален прототип на град във Флорида.
Той обаче не доживява до осъществяването на тези планове - през 1966 г. получава рак на белите дробове, причинен от продължителното му пушене. Умира от сърдечен удар след операция от рак на 15 декември 1966 г. на 65-годишна възраст. Но дори и смъртта му изглежда не може да го спре. Рой продължава плановете си за изграждане на увеселителния парк във Флорида и премиерата му е през 1971 г. под името Walt Disney World. Компанията му продължава да процъфтява, като все още произвежда анимационни и игрални филми и контролира все още разрастващата се империя, започната от един човек: Уолт Дисни, който никога няма да бъде забравен. - И.И. превод