Алфредо Джеймс "Ал" Пачино се утвърждава като филмов актьор през едно от най-жизнените десетилетия на киното - 70-те години на миналия век, и се превръща в трайна и емблематична фигура в света на американското кино.
Той е роден на 25 април 1940 г. в Манхатън, Ню Йорк, в семейството на италиано-американски родители - Роуз (по баща Джерарди) и Сал Пачино. Те се развеждат, когато той е малък. Майка му ги премества в дома на баба му и дядо му в Южен Бронкс. Пачино често повтаря сюжетите и гласовете на героите, които е виждал във филмите. Скучен и немотивиран в училище, той намира пристан в училищните пиеси и скоро интересът му разцъфтява в кариера на пълен работен ден. Започвайки да играе на сцената, той преминава през период на депресия и бедност, като понякога му се налага да взема назаем автобусни билети, за да успее да се яви на прослушване. През 1966 г. постъпва в престижното Actors Studio, където учи при Лий Страсбърг, създател на метода, който ще стане запазена марка на много актьори от 70-те години на миналия век.
След като участва в редица пиеси в поддържащи роли, Пачино най-накрая постига успех извън Бродуей с "Индианката иска Бронкс" на Израел Хоровиц, като печели наградата "Оби" за сезона 1966-67 г. След това получава награда "Тони" за "Носи ли тигърът вратовръзка?". Първите му пълнометражни филми не се отклоняват особено от суровите реалистични сценични изпълнения, които му спечелват уважение: след филмовия си дебют в "Аз, Натали" (1969) играе наркоман в "Паника в Игъл парк" (1971). Ролята на Майкъл Корлеоне в "Кръстникът" (1972) е една от най-търсените по онова време: Робърт Редфорд, Уорън Бийти, Джак Никълсън, Райън О'Нийл, Робърт де Ниро и редица други актьори или я искаха, или бяха споменавани, но режисьорът Франсис Форд Копола искаше Пачино за ролята.
Копола постига успех, но според сведенията Пачино е бил в постоянен страх да не бъде уволнен по време на много трудните снимки. Филмът е чудовищен хит, който носи на Пачино първата му номинация за Оскар за най-добра поддържаща роля. Вместо обаче да се занимава с по-лесни проекти заради големите пари, които може да получи, Пачино подкрепя филми, които смята за трудни, но важни, като криминалната драма "Серпико" (1973 г.) и трагичния филм за банков обир "Следобед в кучешкия ден" (1975 г.). Три поредни години той е номиниран за наградата "Оскар" за най-добър актьор. Леко се разколебава в "Боби Диърфийлд" (1977), но възвръща позициите си в "...и справедливост за всички". (1979), за който получава още една номинация за "Оскар" за най-добър актьор. За съжаление, това ще бъде началото на упадъка в кариерата му, който води до провали като Cruising (1980) и Author! Автор! (1982).
Пачино поема още една жестока гангстерска роля и затвърждава легендарния си статут в култовия филм "Белязаният" (1983 г.), но е на път да допусне грандиозна грешка. Революция (1985 г.) преживява безкрайни и сякаш проклети снимки, по време на които оборудването е унищожено, времето е ужасно, а Пачино се разболява от пневмония. Постоянните промени в сценария допълнително провалят проекта. Филмът на тема "Революционната война", смятан за един от най-лошите филми, създавани някога, предизвиква ужасни отзиви и го държи далеч от екрана през следващите четири години. Завръщайки се на сцената, Пачино прави много, за да се отблагодари и да допринесе за театъра, който смята за своя първа любов. Той режисира един филм, "Местният стигматик" (1990 г.), но той остава неиздаден. Отменя самоналоженото си изгнание с поразителния "Море от любов" (1989) в ролята на твърдо пиещ полицай. Това бележи втората фаза от кариерата на Пачино, като е първият филм, в който се появяват вече известните му тъмни, сови очи и дрезгав, грапав глас.
Връщайки се към Корлеонови, Пачино снима "Кръстникът": Част III (1990 г.) и печели похвали за първата си комедийна роля в колоритната адаптация "Дик Трейси" (1990 г.). Това му носи още една номинация за "Оскар" за най-добра поддържаща мъжка роля, а две години по-късно е номиниран за "Glengarry Glen Ross" (1992). Преминава в романтичен режим за "Франки и Джони" (1991). През 1992 г. най-накрая печели "Оскар" за най-добър актьор за невероятното си изпълнение в "Аромат на жена" (1992). Смесица от техническо съвършенство (той играе сляп човек) и харизма, ролята е направена специално за него и остава класика.
През следващите няколко години Пачино започва да се чувства все по-комфортно в актьорската игра и филмите като бизнес, като все по-често играе страхотни роли в страхотни филми и по-малко се ангажира с личния си живот в по-дивите си дни. "Пътят на Карлито" (1993 г.) се оказва още една гангстерска класика, както и епичната криминална драма "Жега" (1995 г.) на режисьора Майкъл Ман с участието на Робърт де Ниро. Той режисира филмовата адаптация на Шекспировата книга "Търси се Ричард" (1996 г.). През този период излизат филмите "Кметството" (1996 г.), "Дони Браско" (1997 г.) и "Адвокат на дявола" (1997 г.). Връщайки се отново към Ман, а след това и към Оливър Стоун, той изиграва убедително филмите The Insider (1999) и Any Given Sunday (1999).
През 2000-те години Пачино се снима в редица театрални блокбъстъри, включително в "Тринайсетте на Оушън" (2007), но изборът му на телевизионни роли (злобният, затворен Рой Кон в минисериала на HBO "Ангели в Америка" (2003) и чувствителният му образ на Джак Кеворкян в телевизионния филм "Вие не познавате Джак" (2010)) напомнят за по-смелите решения от началото на кариерата му. Всеки телевизионен проект му носи награда "Еми" за изключителна главна мъжка роля в минисериал или филм.
Никога не е сключвал брак, но Пачино има дъщеря, Джули Мари, с преподавателката по актьорско майсторство Джан Тарант и близнаци с бившата си дългогодишна приятелка Бевърли Д'Анджело. Романтичната му история включва Джил Клейбърг, Верушка фон Лехндорф, Карол Малъри, Дебра Уингър, Вторник Уелд, Марта Келер, Кармен Сервера, Катлийн Куинлан, Линдал Хобс, Пенелопе Ан Милър и двугодишна периодична връзка с колежката му от "Кръстникът" Даян Кийтън. Понастоящем живее с аржентинската актриса Лусила Сола, която е с 36 години по-млада от него. - И.И. превод