Откакто дебютира като танцьорка в "Бийтълмания" (1981), Джина Гершон се утвърждава като характерна актриса и една от водещите икони на американския лагер. Четиринайсет години след дебюта си в киното Джина влиза в историята на киното като хищна бисексуална, която е водеща фигура в Лас Вегас в кичозната класика на режисьора Пол Верховен "Шоугрилс" (1995). Експлодирайки от гипсов вулкан, облечена само с грим и стринг, Джина Гершон получи безсмъртие в киното. След Showgirls (1995 г.) тя затвърждава репутацията си, изигравайки лесбийска сексбомба в нео-ноара Bound (1996 г.) на Вачовски.
Джина Гершон е родена в предградието на Лос Анджелис Уудланд Хилс, последната в семейство с три деца. Майка ѝ, Мики (Копел), работи като интериорен декоратор, а баща ѝ, Стенли Гершон, е търговец и работи в бизнеса с внос/износ. Баба ѝ и дядо ѝ по бащина линия са от руски еврейски семейства, а баба ѝ и дядо ѝ по майчина линия са родени в Холандия и Белгия, и двамата в еврейски семейства от Полша. Джина е отгледана в долината Сан Фернандо и рано се запалва по актьорското майсторство, като на седемгодишна възраст се появява в училищна постановка на филма Bye Bye Birdie (1963 г.). Заради актьорските ѝ амбиции родителите ѝ се преместват в Бевърли Хилс, за да може Джина да учи в гимназията в Бевърли Хилс, където тя задоволява актьорските си заложби, участвайки в ученическата постановка на "Музикантът" (1962). Първата ѝ любов, както казва, е пеенето.
След като завършва гимназията през 1980 г., тя учи в колежа "Емерсън" в Бостън, но взема участие в мюзикъла "Бегълци". Прехвърля се в Нюйоркския университет, където според официалната ѝ биография учи философия и психология, но през 1983 г. завършва Училището по изкуствата "Тиш", като взема бакалавърска степен по изящни изкуства в областта на драмата. В Ню Йорк, докато усъвършенства занаята си, тя основава театралната компания Naked Angels заедно с Хелън Слейтър.
Пробивът ѝ на големия екран идва с роля в тийнейджърския хит на "Brat Pack" от 1986 г. "Хубава в розово" (1986). Участва и във филмите на Том Круз "Коктейл" (1988 г.) и на Арнолд Шварценегер "Червена жега" (1988 г.). За този период тя казва: "Едно от първите ми участия, филмът "Коктейл" (1988 г.), беше в 8 часа сутринта, в леглото, почти гола, трябваше да се целувам с Том Круз; хммм... филмов бизнес - дотук добре".
Цитирайки песента на Франк Синатра "My Way" като вдъхновение, тя казва, че след "Коктейл" (1988 г.) "имах щастието да изиграя много разнообразни роли в киното, телевизията и на сцената. Не винаги се харесвах на мениджърите и агентите си, но винаги правех това, което искахһттр://....". Тя играе Нанси Барбато Синатра, първата съпруга на Франк, в телевизионния минисериал Sinatra (1992 г.).
Джина Гершон става знаменитост във филма "Шоугрилс" (1995). През следващата година Гершон затвърждава претенциите си за второстепенна слава, като играе пресметливата лесбийка "Корки" в криминалния филм "Обвързани" (1995). Тя така и не успява да се възползва от пробива си в средата на 90-те години, но Гершон се утвърждава като характерна актриса и никога не остава без работа, за разлика от повечето си колежки, които започват работа в индустрията по същото време. Макар да не е класическа красавица, талантливата актриса остава на работа, докато много актриси от нейната възраст остават без работа, тъй като притежава уникален външен вид и тлеещ сексапил, който се проявява пред камерата.
Гершон е многостранно развита и на сцената, както и пред камерата. След като участва в продукции извън Бродуей и в регионални театри, през януари 2001 г. тя дебютира на Бродуей като заместничка във възраждането на "Кабаре" (1972) на Сам Мендес. В продължение на шест месеца тя играе ключовата роля на "Сали Боулс", като се завръща през октомври същата година, за да повтори ролята си за още един месец. През 2008 г. тя отново се появява на Бродуей във възраждането на фарса "Боинг Боинг" на Бродуей, който печели наградата "Тони" за най-добро възраждане.
Джина Гершон е и писателка на детски книги. През 2008 г. издателство Putmam Juvenile публикува нейната "Camp Creepy Time" - история за момче, което открива извънземни в летния си лагер, която тя пише заедно с брат си Дан Гершон. Наскоро "Camp Creepy Time" е закупена от DreamWorks, които планират да я превърнат във филм. През 2008 г. издава и компактдиска "In Search Of Cleo" с девет песни, които е написала или е съавтор. - И.И. превод