Хей, благодарим ти за подадения сигнал, това е ценно за нас! :)
Филм на Стенли Кубрик за студената война. Руснаците правят защитна система която се задейства автоматично при ядрен удар и не съществъва начин по който да бъде спряна. При задействане, машината образува ядрен облак над цялата земя с период на полуразпад 93 години, достатъчно за да унищожи всичко на земята. Така се изключва субективният фактор в отбраната и основният стимул за мира става страха от масово унищожение. За съжаление никой не знае за тази машина. Един побъркан американски генерал обсебен от страха за чистотата на флуидите си нарежда ядрена атака на бомбанировачи Б52 над територията на Съветският съюз. Филм за бюрокрацията, за нищожната цена на човешкият живот на високо равнище, за страховете, за пропагандата малко наивен и в същото време болезнено възможен.
Държава: Великобритания, САЩ
Премиера: 29.01.1964 (САЩ)