Децата на 90-те загубиха свой човек - Джеймс Ван Дер Бийк си отиде на 48 години

| |

Снимка: BACKGRID/Columbia Tristar

Помниш ли момента, в който един сериал те караше да се прибираш по-бързо, само за да не изпуснеш епизода? И после години наред си мислиш, че тези хора на екрана са "винаги там". Е, днес реалността удря гадно.

Актьорът Джеймс Ван Дер Бийк, който за цяло поколение завинаги ще е Доусън Лиъри от "Кръгът на Доусън", е починал на 48 години. Новината беше съобщена от семейството му със съобщение в Instagram - кратко, човешко, и точно затова още по-тежко.

Знаеше се, че има сериозен здравословен проблем. По информация от големи медии той е бил диагностициран с колоректален рак и е говорил публично за това през 2024 г. - не като сензация, а като човек, който се опитва да остане баща, съпруг и да се държи.

И тук идва голямото "защо е важно". Защото "Кръгът на Доусън" не беше просто сериал. Това беше училище по чувства за много от нас - първи любовни драми, първи разочарования, първото усещане, че някой те разбира, въпреки че си на 15 и ти се струва, че си сам срещу света.

Да, ролята му в "Кръгът на Доусън" го направи звезда и му сложи етикет. Но Джеймс Ван Дер Бийк много пъти се е опитвал да излезе от тази рамка.

Докато сериалът вървеше, той влезе в "Отборът" и стана лице на онзи тип младежки филми, които миришеха на съблекални, амбиции и грешни решения. После го видяхме и в по-остри, по-цинични заглавия, както и в комедийни участия, където имаше смелостта да се пошегува със собствената си слава.

И да, има и нещо странно, но истинско - неговата прословута разплакана реакция от "Кръгът на Доусън" се превърна в meme, който оцеля много по-дълго от всеки сезон. Това е част от поп културата. Това е знак, че човекът е "останaл" по някакъв начин.

Снимка: vanderjames/Instagram

Това е от онези новини, които те връщат назад - в миналото. Лоша новина е, защото Джеймс Ван Дер Бийк беше от редките тийн идоли, които пораснаха пред очите ни и после не изчезнаха, а просто продължиха - по-тихо, по-нормално, по-човешки. За феновете болката е двойна: губиш актьор, но и парченце от собственото си време, когато "Кръгът на Доусън" беше фонът на живота ти.

За българската публика "Кръгът на Доусън" е от онези сериали, които често се преоткриват - първо като спомен от телевизионните години, после като "хайде да си пусна един епизод от носталгия". Ако в следващите дни платформите у нас или телевизиите направят тематични излъчвания, очаквам много хора да се върнат към сезона, който най-много ги е белязал - този, в който са се припознали.

И ако има една добра нишка в цялата тъга, тя е проста: тези истории остават. Дори когато хората зад тях си тръгнат.

Автор

Михаела Милева

Най-четени

Коментари

Денят на истината
6/10 Мрачни срещи от третия видМног
× Моля изберете жанр

Гледат в момента

Ще гледат

Последно изгледани