
Снимка: Getty Images
Джеймс Пикенс мл. – любимият д-р Ричард Уебър от „Анатомията на Грей“ – разкри, че е бил диагностициран с рак на простатата. Новината идва в момент, когато и персонажът му в сериала преминава през подобно изпитание.
„Никой не иска да чуе такава диагноза, но честно казано, ракът на простатата е често срещан в моето семейство,“ споделя 73-годишният актьор пред Black Health Matters. „Баща ми го имаше. Имаше много братя и няколко от тях също се разболяха. Честно казано, щях да се изненадам, ако на мен не ми се беше случило.“

Снимка: ABC
Той посочва, че дори 90-годишният му братовчед е минал през същото, както и членовете на неговото семейство през поколенията: „Никой, доколкото знам, не е починал от това.“
Пикънс е част от актьорския състав на „Анатомията на Грей“ през всичките 22 сезона. В края на есенния финал тази седмица неговият герой сподели с д-р Миранда Бейли (изиграна от Чандра Уилсън), че има диагноза – но в сериала видът на заболяването остана неназован.

Снимка: ABC
Самият актьор е получил своята диагноза по-рано тази година.
„Започнах да ходя на годишни прегледи преди 34 години и правя PSA тестове от 41-годишна възраст. А сега съм на 73,“ казва той. „Урологът ми ми каза: ‘Понеже беше толкова стриктен с профилактиката, това ти изигра в огромна полза. Успяхме да го хванем изключително рано, защото се тестваше.’“
През януари Пикънс научава, че има тумор на простатата. Добрата новина – болестта не е дала разсейки. Затова той избира простатектомия – хирургична операция за отстраняване на простатната жлеза.

Снимка: ABC
„Хванахме го много рано и това бе най-доброто решение,“ обяснява актьорът.
Той добавя, че при него е открит рядък вариант на рака: „Не се среща често. Искаха да бъдат максимално внимателни и да следят състоянието отблизо. Беше достатъчно необичаен случай, но никога не бяха засичали толкова ранен етап като моя.“