Снимка: Columbia Pictures
Когато са добре изпълнени, вирусните маркетинг кампании могат да направят чудеса за предстоящ филм. Някои използват хитри съвпадения в премиерни дати – като двойния удар „Барбенхаймер“, който превзе лятото на 2023-а – докато други разгръщат цели загадки, фалшиви сайтове и виртуални куестове, за да пренесат публиката във въображаемия свят на филма и да създадат шум. Но понякога тези „разширени реалности“ стигат твърде далеч. Пример: когато фалшиви интервюта и полицейски доклади бяха използвани за промотирането на „Проектът вещицата от Блеър“, някои зрители ги приеха за реални събития.
Обаче, докато ужаси, маскирани като реална престъпност, подлежат на лесна проверка, научноподобни пророчества за края на света не се опровергават така лесно. И точно тук греши кампанията на „2012“ – апокалиптичният блокбастър на Роланд Емерих.
През 2009 г. Columbia Pictures пуска тийзър, в който гигантско цунами заличава Хималаите. „Търси истината“, приканва клипът, редом с мистериозния надпис „2012“. Целта е ясна – да се нагнети тревога относно предполагаемото унищожение на Земята през 2012 г., базирано на изопачени теории около календара на маите. Проблемът? Подхвърлените улики са твърде мъгляви, което лесно тласка любопитните зрители към интернет лабиринти, пълни с конспирации.
А за да задълбочат играта, създателите пускат и фалшив сайт – Институт за човешка устойчивост (Institute for Human Continuity), представящ се като организация, изследваща глобални заплахи от... 25 години. Сайтът дори предупреждава за 94% шанс Земята да бъде унищожена през 2012 г., и кани потребителите да се „регистрират за лотария“, която ще определи кой ще бъде спасен и кой – не.
Ако в този момент си помислихте: „Е, това вече е очевидна измислица“, не сте сами. Но, за жалост, не всички го разбраха. Някои хора приеха „пророчеството“ напълно сериозно – толкова сериозно, че НАСА беше принудена да се намеси.
Снимка: Columbia Pictures
Астрономът Дейвид Морисън от НАСА разкри пред The Independent, че е получил над 1000 запитвания от притеснени граждани. Някои от тях вярвали, че НАСА крие информация за планета, която се движи на курс към Земята. Особено тревожни били писмата от деца и тийнейджъри, които споделяли, че обмислят самоубийство, защото не искат да видят края на света.
„Създадоха напълно фалшив научен сайт. Изглежда напълно достоверен – говори за организация с 30-годишна история, включваща учени, политици и бизнес лидери, които уж изчислили 94% шанс за апокалипсис. Всичко това е измислица. Но хората го приемат на сериозно. Получих писма от младежи, които ми казват, че мислят да си посегнат. Когато лъжеш в интернет и плашиш деца, за да направиш пари – това е етично недопустимо“, каза Морисън.
Вероятно Columbia Pictures не са искали наистина да предизвикат масова паника. Може би са си мислели, че сайтът ще бъде възприет в духа на шеговито намигване – като пъзел, пуснат от Гатанката преди премиерата на „Батман“. Но когато играеш със страховете на хората за края на света, трудно се поставят граници. Хистерията веднъж отприщена, се разпространява като лавина и истина и измислица се размиват.
И все пак – маркетингът сработи. „2012“ стана един от най-касовите филми за 2009 г., макар и да е сред по-слабите проекти на Емерих.