Blumhouse е институция в съвременния хорър. От неочаквания успех на „Паранормална активност“ преди повече от 15 години, студиото на Джейсън Блум създаде хитове, породи мащабни франчайзи и генерира над 6 милиарда долара в световния боксофис. За съжаление, напоследък студиото изпадна в лека суша и, въпреки че на хартия изглеждаше като сигурен успех, „М3ГАН 2.0“ не промени тази тенденция.
При дебюта си, режисираният от Джерард Джонстоун „M3GAN 2.0“ спечели едва 10 милиона долара в САЩ – около една трета от приходите на оригиналния филм, който направи 180 милиона долара при бюджет от само 12 милиона. „M3GAN 2.0“ е с бюджет от 25 милиона долара и, макар да не е пълен провал, е далеч от хит. Какво се обърка толкова зле? Джейсън Блум сам даде отговор.
В подкаста „Town“ Блум бе безкрайно откровен с водещия Матю Белони за разочароващия старт на продължението. Той сподели, че изпаднал в „спирала на депресия“ още в понеделник, когато окончателните цифри излезли – което показва колко лошо е било положението. Блум обясни, че той и екипът му са били прекалено уверени, когато са започнали работа по „M3GAN 2.0“. Ето как го формулира той:
„Всички си мислехме, че Меган е като Супермен. Можем да правим с нея каквото си поискаме – да сменим жанра, да я пуснем през лятото, да променим външния ѝ вид, да я направим от злодей в герой. Класическата ни грешка беше да надценим колко силно хората всъщност са се привързали към нея.“
Блум имаше основания за увереност, но и за притеснение. Само няколко седмици преди премиерата се очакваше „M3GAN 2.0“ да направи поне 30 милиона долара при дебюта си. Но силната конкуренция през лятото (например „F1: Филмът“), по-слабият интерес и други фактори сриват прогнозите.
„Хората искаха още от Меган, но точно такава, каквато беше,“ добави Блум. „При всяко продължение трябва да ходиш по тънко въже: ако го направиш твърде близко до първия филм, всички казват „Прекопирахте го, защо изобщо го направихте?“ Ако пък се отдалечиш прекалено много, идва реакцията „Защо, по дяволите, това е продължение? Няма нищо общо с оригинала и сме бесни“.“
Дори трейлърите на „M3GAN 2.0“ ясно показаха промяна в духа на „Терминатор 2: Страшният Съд“ – злодеят се превръща в герой, а филмът се мести от хорър към чиста фантастика. Освен това продължението не успя да се превърне в социален феномен както първия филм – липсваше вирусен TikTok момент като култовия танц на Меган. Блум обясни, че подобни неща не се създават насила, и отказа да хвърля вината върху режисьора:
„Джерард е страхотен режисьор… Той е човек, който може да реши почти всеки проблем, но му трябва време. При първата „M3GAN“ имахме цялото време на света.“
„Пазарът е много по-различен сега и е ужасно трудно да разбереш какво работи,“ призна Блум, отбелязвайки колко драматично се е променил боксофисът след пандемията. Той даде за пример успехите на „Грешници“ и „Последен изход: Наследство“ като доказателство, че днес най-добре се представят големите събитийни заглавия. За нискобюджетните, не-франчайз филми е много по-трудно.
„Аз поемам вината за това, не Universal,“ каза Блум. Blumhouse и Universal имат дългогодишно партньорство, като Universal се грижи за маркетинга и разпространението на филмите на компанията. Въпреки това Блум не ги обвинява за слабото представяне:
„Те също имат роля, но сме заедно в това. Правил съм филми с 4% в Rotten Tomatoes и никой не ми се е обаждал да ме обвини. Работим ръка за ръка и всички разбират, че този бизнес е дългосрочен.“
Блум открито призна, че Blumhouse е в труден период – скорошни заглавия като „Night Swim“, „Imaginary“, „Afraid“, „Wolf Man“, „The Woman in the Yard“ и „Drop“ са разочаровали в различна степен. За щастие, студиото има силни козове на хоризонта като „The Black Phone 2“ и „Five Nights at Freddy’s 2“ (нека припомним, че първият филм по „Five Nights at Freddy’s“ направи близо 300 милиона долара в световен мащаб). Блум увери, че компанията ще анализира внимателно грешките си, когато емоциите се уталожат:
„Винаги се опитваме да се учим от грешките си. Но това изисква време. Трябва да оставиш емоциите настрана и да мине достатъчно време от премиерата, за да гледаш трезво. Тогава наистина анализираме. Провеждаме малки срещи, обсъждаме, дискутираме, задълбаваме.“
„M3GAN 2.0“ вече е в кината.