Първоначално любимец на независимите филми, актьорът Джон Фавро се превърна в силен мейнстрийм през хилядолетието и след близо две десетилетия в бизнеса все още се радва на звездна слава, както и на признание като сценарист, продуцент и режисьор.
Любезният актьор с плътна, накъдрена коса е роден в Куинс, Ню Йорк, на 19 октомври 1966 г. като единствено дете на Мадлен (Балкоф), учителка в начално училище, и Чарлз Фавро, преподавател по специално образование. Баща му има френско-канадско, немско и италианско потекло, а майка му е от руско еврейско семейство. Учи в гимназията по природни науки в Бронкс, а през 1984 г. продължава образованието си в колежа "Куинс". Отказвайки се само на няколко кредита от получаването на дипломата си, Джон се премества в Чикаго, където се съсредоточава върху комедията и играе в няколко чикагски импровизационни театри, включително ImprovOlympic и Improv Institute. Освен това получава няколко роли във филми.
Докато е там, печели още една малка роля във филма "Руди" (1993 г.) и се запознава с колегата си от актьорския състав Винс Вон. Тяхното трайно лично приятелство ще изиграе важна роля за развитието на професионалната кариера на двамата само в рамките на няколко години. Джон пробива в телевизията с роля в класическия сериал "Зайнфелд" (1989 г.) (в ролята на "клоуна Ерик"). След като заснема елементарни роли във филмите "Госпожа Паркър и порочният кръг" (1994), "Записки от ъндърграунда" (1995) и "Батман завинаги" (1995), той решава да поеме известен риск, като записва себе си и приятеля си Вон в това, което ще се превърне в техния пробив. В центъра на филма Swingers (1996 г.), на който той е и съпродуцент, е Джон като неудачник, борещ се за оцеляване актьор, който е емоционално съкрушен след загубата на приятелката си, но е изтласкан обратно на социалната сцена в Лос Анджелис с помощта на готиния, светски и общителен актьор/приятел Вон. Тези две примерни роли определят характера на двамата актьори в киното.
През 1997 г. Джон се появява благоприятно в няколко епизода на популярния телевизионен ситком "Приятели" (1994 г.) в ролята на "Пийт Бекер", скромния, но изключително богат ухажор на героинята на Кортни Кокс "Моника", а също така се появява с предимство в "Трейси приема...". (1996 г.) комедиен сериал. По-късно се снима в биографичния минифилм "Роки Марчиано" (1999 г.), в който представя самия призьор в изключително предизвикателна драматична роля и получава отлични отзиви. Джон получава и други интересни роли в нестандартни филми - бивш спортист във филма за работническата класа Dogtown (1997 г.); бъдещ младоженец, чието ергенско парти се проваля ужасно в комедийния трилър Very Bad Things (1998 г.); младоженец срещу Фамке Янсен в "Любов и секс" (2000 г.); див и луд лайнбекър в "The Replacements" (2000 г.); юридически партньор на Бен Афлек в "Daredevil" (2003 г.); и още един изпаднал актьор в "The Big Empty" (2003 г.). Сценарист и режисьор е на себе си и Вон в ролята на двама колеги боксьори, които се замесват в престъпна дейност в Made (2001). Той и Вон са продуценти. Режисира и изключително популярната комедия на Уил Ферел "Елф" (2003), в която има малка роля.
След това Джон се снима отново с приятеля си Винс Вон, който се радва на стремително издигане в редиците на комедийните звезди, в такива леки филми като "Раздяла" (2006), "Четири Коледи" (2008) и "Отстъпление за двойки" (2009), на последния от които е съавтор заедно с Вон.
През последните години Джон прави още по-големи успехи като сценарист, продуцент и/или режисьор с вълнуващия мега касов екшън "Железният човек" (2008) с Робърт Дауни-младши в главната роля и неговите продължения "Железният човек 2" (2010) и "Железният човек 3" (2013). Героят на Джон "Хепи Хоган" ще се появи в редица приключения на Marvel Comic. Сред другите предложения зад кадър са приключенската драма "Шеф" (2014), в която той изпълнява и главната роля; обновената филмова версия на "Отмъстителите" (2012) също с Дауни младши и продълженията ѝ "Отмъстителите: Ерата на Ултрон (2015), Отмъстителите: Безкрайна война (2018) и Отмъстителите: (2019); както и анимационните филми на Disney "Книга за джунглата" (2016) и "Цар Лъв" (2019) и телевизионния сериал "Шоуто на готвача" (2019).
От брака на Фавро с Джоя Тилем на 24 ноември 2000 г. се раждат син Макс и две дъщери - Мадлен и Брайтън Роуз. Джоя е племенница на адвоката и водещ на токшоу в KGO (AM) Лен Тилем. Ненадейно актьорът/сценаристът/продуцентът/режисьорът обича да играе в World Poker Tour. - И.И. превод