Карл Райнър / Carl Reiner

| | |
Роден
March 20, 1922 - The Bronx, New York City, New York, USA

Повече за актьора/режисьора

Wikipedia IMDB Видео Снимки Discogs Facebook Official Site Twitter

Мини Биография

Карл Райнър е легенда на американската комедия, постигнал голям успех като комедиен актьор, режисьор, продуцент и изпълнител. Носител е на девет награди "Еми" - три като актьор, четири като сценарист и две като продуцент. Печели и награда "Грами" за албума си "The 2000 Year Old Man", базиран на комедийната му програма с Мел Брукс.

Райнър е роден в Бронкс в семейството на Беси (Матиас) и Ървинг Райнър, часовникар. Баща му е австрийски еврейски имигрант, а майка му е румънска еврейска имигрантка. На шестнадесетгодишна възраст, докато работи като поправяч на шевни машини, той посещава драматичен семинар, спонсориран от Администрацията за работнически прогрес. Това определя посоката на живота му.

През 70-те години на ХХ в. някои източници твърдят, че Райнер дебютира в киното във филма "Новите лица от 1937 г." (1937), но това е малко вероятно, тъй като по това време той би трябвало да е само на петнадесет години. (филмът има същия сюжет като класиката "Продуцентите" (1967) на някогашния му партньор Мел Брукс, в който измамен продуцент планира да измами своите "ангели", като произведе провал и избяга с парите). Не се появява на сребърен или малък екран, докато не прави телевизионния си дебют през 1948 г. в краткотрайния телевизионен сериал The Fashion Story (1948), след което на следващата година става редовен участник в The Fifty-Fourth Street Revue (1949), друг телевизионен сериал с кратък живот.

Райнер дебютира на Бродуей през 1949 г. в мюзикъла "Inside U.S.A." - хит, който се играе в продължение на 399 представления. Следващото му шоу на Бродуей, музикалното ревю "Alive and Kicking" (1950 г.), е провал, като продължава само 43 представления. Макс Либман, продуцентът/режисьорът/сценаристът/композиторът, е повикан да предостави допълнителен материал след проблемното шестседмично предпремиерно представяне на шоуто извън града в Бостън. Това не помогнало - представлението било закрито след шест седмици на Бродуей, но бил осъществен важен контакт.

Лейбман е продуцент и режисьор на "Вашето шоу на шоутата" (1950 г.), един от най-великите телевизионни сериали, и наема Райнер да участва в шоуто в средата на първия му сезон. Първото участие на Райнер в шоуто, наподобяващо ревю, е интервюирането на Професора, герой, изигран от Сид Цезар. Той се превръща в централна фигура в комедийната част на шоуто и през 1953 г. получава първата от шестте номинации за наградата "Еми" за актьорско майсторство. (Общо е номиниран за наградата "Еми" 13 пъти). Когато през 1954 г. "Вашето шоу на шоутата" е разделено от мрежата на съставните си части, Райнър продължава със Сид в "Часът на Цезар" (1954). (Имоджен Кока получава свое собствено предаване, което продължава един сезон, а на Лейбман е разрешено да продуцира специални предавания).

"Твоето шоу или шоу" е било ревю в бродуейски стил, включващо скечове като танци (включително младия Боб Фос), докато "Часът на Цезар" е било чиста комедия. "Вашето шоу или шоута" имаше страхотен актьорски състав, но освен Кока, повечето от актьорите, включително Райнер, Хауърд Морис и Нанет Фабрай (която впоследствие спечели награда "Еми"), се преместиха в "Часът на Цезар". През трите си сезона в сериала той е номиниран още три пъти за наградата "Еми" за най-добър актьор в поддържаща роля, като печели два пъти през 1957 и 1958 г. Но за големия успех както на "Вашето шоу на шоутата", така и на "Часът на Цезар" от съществено значение е стабилният състав от комедийни сценаристи. Освен Мел Брукс, сценарният екип включва Нийл Саймън, брат му Дани Саймън, Лари Гелбарт и Мел Толкин. (Има слухове, че младият Уди Алън е служил като машинописец на сценарния екип).

Райнър се е срещал неофициално със сценаристите по време на "Вашето шоу на шоутата", но започва да пише официално за "Часът на Цезар", след като научава занаята си от всички останали сценаристи. Като самоопределящ се като неакредитиран "сценарист без портфолио", той е можел да напусне срещите на сценаристите в 18:00 ч., ако е искал. Това му дава време да работи върху полуавтобиографичен роман. Публикуваният през 1958 г. "Влез в смях" (1967) разказва за млад мъж в Ню Йорк през 30-те години на ХХ век, който се опитва да пробие в шоубизнеса. Романът е превърнат в пиеса и в крайна сметка е адаптиран във филм през 1967 г., а много години по-късно и в мюзикъл.

През 1959 г. създава пилотния проект за телевизионен сериал, "Man of the House", в който ще играе писателя Роб Петри, който балансира семейния си живот с изискванията да работи като сценарист за комедийно шоу, оглавявано от егоистичен комедиен гений, създаден по модела на Сид Цезар ("благ деспот", на когото липсват социални умения, според Райнер). Сериалът се корени в опита му в "Вашето шоу на шоутата" и "Часът на Цезар". Първоначално мрежата не приема пилотния проект, тъй като ръководителите на CBS твърдят, че главният герой, който очевидно е автобиографичен от страна на Райнер, е твърде нюйоркски, твърде еврейски и твърде интелектуален. През 1960 г. Райнер си партнира с Мел Брукс в "Шоуто на Стив Алън" (1951 г.) и рутинната им игра "2000-годишният старец" има огромен успех. Райнер играе ролята на прям мъж на Брукс в рутината, която се превръща в пет комедийни албума и им носи награда "Грами". През 1975 г. те правят и анимационен телевизионен филм, базиран на техните шеги.

Въпреки че CBS отказва "Man of the House", в който главната роля изпълнява двукратният носител на наградата "Еми" комик Райнер, тя все още се интересува от сериала. Те обаче искат друг актьор в главната роля и кастингът за главния герой се свежда до Джони Карсън и Дик Ван Дайк. По онова време Карсън е водещ на шоу с игри, но Ван Дайк участва в нашумелия бродуейски мюзикъл Bye Bye Birdie (1963 г.), за който печели награда "Тони". Той получава ролята и се създава още една глава от историята на телевизията, когато Мери Тайлър Мур, Роуз Мари и Мори Амстердам са избрани за главните роли. Самият Райнър в крайна сметка ще изиграе ролята на Алън Брейди, абразивен комик, подобен на Сид Цезар, който е убеден в собствената си гениалност, през последните няколко сезона от петгодишното излъчване на сериала.

Друг крайъгълен камък в телевизионната комедия, "Шоуто на Дик Ван Дайк" (1961 г.), носи на Райнер още пет награди "Еми" - три за сценарий и две като продуцент на сериала. През 1966 г. Райнър и останалите главни изпълнители, включително изпълнителният продуцент Шелдън Леонард и Дик Ван Дайк, решават да прекратят сериала в разгара на неговата популярност и признание от критиката. (Сериалът печели награди "Еми" за най-добро шоу и най-добра комедия съответно през 1965 и 1966 г.). Двадесет и девет години след края на сериала Райнер се превъплъщава в ролята на Алън Брейди в "Луд по теб" (1992), като печели осмата си (и засега последна) награда "Еми", този път като изключителен гост-актьор в комедиен сериал.

В "Шоуто на Дик Ван Дайк" Райнер за първи път става режисьор. Дебютът му като режисьор в игралното кино е с филмовата адаптация на пиесата, която Джоузеф Стайн адаптира по романа си от 1958 г., "Влез в смях" (1967). Работата му като сценарист и режисьор, заедно с Дик Ван Дайк, по създаването на герой от типа на Стан Лорел в "Комикът" (1969 г.) не е успешна, но "Къде е татко? (1970) се превръща в култова класика, а "О, Боже! (1977), с Джордж Бърнс, и The Jerk (1979), със Стив Мартин, са разбиващи хитове. Последният филм, който режисира, е романтичната комедия That Old Feeling (1997).

Кариерата на Райнър продължава и през 21 век, когато повечето му съвременници се пенсионират или преминават в пенсия. През 2000 г. е удостоен с наградата "Марк Твен" за американски хумор и играе в римейка на "Оушън'с 11" (2001) и двете му продължения. Появява се и като озвучител във филма Good Boy! (2003 г.) и в анимационния сериал "Шоуто на Кливланд" (2009 г.) (дори пише епизод за сериала, чиито корени се крият в опита му от "Вашето шоу на шоутата"). Участва редовно и в сериала "Горещо в Кливланд" (2010 г.) (заедно с колежката си Бети Уайт, която не е навършила пълнолетие), а през 2012 г. се появява в епизод на "Паркове и отдих" (2009 г.). Последната му филмова роля е гласът на Карл Райнерокерос в "Играта на играчките 4" (2019), срещу стария му сънародник Мел Брукс.

Карл Райнър умира на 98-годишна възраст от естествена смърт на 29 юни 2020 г. в Бевърли Хилс, Калифорния. - И.И. превод

Коментари

Земя на мафията
10/10 Том Харди е смразяващ. Докато не се поя
× Моля изберете жанр

Ще гледат

Последно изгледани