Роден в Ню Джърси и син на механик, афроамериканецът Джон Амос разчита на внушителното си телосложение, избухливия си характер и силния си, категоричен външен вид, за да получи актьорска работа, както и на сериозното си желание за по-добри роли, за да си спечели задоволително място в летописите на киното и телевизията. Той намира, че е постоянна трудна битка да се развива в една индустрия, която е склонна да омаловажава актьорските таланти с тежки и/или унизителни стереотипи и лесно заклеймяване. Твърд, често избухлив, но с нежна страна, Джон би успял много по-добре на сцената, отколкото в киното и телевизията... с едно изключително забележително изключение.
Роден на 27 декември 1939 г., Джон първо работи като рекламен копирайтър, социален работник в нюйоркския Институт по правосъдие "Вера" и полупрофесионален играч по американски и канадски футбол, преди да получи призванието си на актьор. Стендъп комик в Гринуич Вилидж, работата в крайна сметка го отвежда на Запад и в крайна сметка довежда до наемането му като щатен сценарист в музикалното вариететно шоу на Лесли Угамс през 1969 г. През 1971 г. Джон дебютира на сцена в комедията "Норман, това ли си ти?" в Лос Анджелис и получава номинация от Лосанджелиските драматични критици за "най-добър актьор". В резултат на това той създава собствена театрална трупа и организира турне на "Норман, това ли си ти?".
През следващата година се завръща в Ню Йорк, за да се изяви за първи път на Бродуей в "Трудно е да се получи помощ". По това време вече си е осигурил второстепенна работа в класическия сериал "Мери Тайлър Мур" (1970) в ролята на метеоролога Горди. Героят му обаче остава в периферията и той напуска сериала след три обезкуражаващи сезона. От друга страна, той печели постоянната роля на спорадично безработния съпруг на прислужницата Флорида Евънс (в ролята Естер Рол) в сериала на Норман Лир "Мод" (1972) с участието на Беа Артър. Двамата герои са отделени в собствен популярен сериал като родителски глави в "Добри времена" (1974 г.).
Добри времена (1974 г.), семеен ситком, чието действие се развива в чикагско гето, първоначално се гордее с това, че е първият сериал в мрежата, създаден от афроамериканци. Следващите епизоди обаче са поети от други и Джон е все по-недоволен от липсата на качество на сценариите и от посоката, в която Лир води сериала. Някога фокусирано върху важността на семейните ценности, то се измества все повече към глупавите лудории на Джими Уокър, който се превръща в хит в шоуто като безцелния, егоистичен, говорещ джийв тийнейджърски син Джей Джей. Джон започва често да влиза в конфликт с висшестоящите и през 1976 г. е освободен от сериала, а героят му загива в автомобилна катастрофа извън камерата, докато си търси работа извън щата.
Амос се възстановява бързо, когато печели номинираната за "Еми" роля на възрастния Кунте Кинте в новаторския епичен минисериал "Корени" (1977 г.) - един от най-силните и почитани телевизионни филми, излизали някога по телевизията. Това е НАЙ-ВАЖНАТА телевизионна роля в кариерата му, но той намира други качествени роли за други чернокожи актьори за изключително трудни. Опитва се всячески да избягва слабоумните лумпени и мотивираните от престъпления герои, които се появяват на пътя му. Наред с няколко роли (минифилмът "Willa" (1979) и филмите "The Beastmaster" (1982) и "Coming to America" (1988)), той трябваше да изтърпи посредствените (гостувания в "The Love Boat" (1977), "The A-Team", "Murder, She Wrote" "One Life to Live"). Джон се труди и в редица филми на екшън тематика, които акцентират повече върху хъса и тестостерона, отколкото върху таланта.
Той намира един отговор на тази актьорска дилема на сцената на проскениума. През 1985 г. пиесата "Split Second" му носи наградата на NAACP за най-добър актьор. Получава добри отзиви и за постановката на "Момчетата от съседния вход" на фестивала на театър "Бъркшир", за турнето на високата пиеса на О'Нийл "Император Джоунс" и за постановката в Детройт на "Майстор Харолд... и момчетата" на Атол Фугард. Освен това Джон режисира две добре приети постановки - "Мис Риърдън пие малко" и "Дванадесет разгневени мъже" - на Бахамските острови. Той се превъплъщава в Шекспир като сър Тоби Белч в "Дванайсета нощ" в "Ню Йорк Шекспир" на Джоузеф Пап и печели силни отзиви в наградената с "Пулицър" пиеса на покойния Огъст Уилсън "Огради" в Capital Repertory Company в Олбани, Ню Йорк. В чужбина получава похвали за участието си в прочутата постановка на "Животът и смъртта на един биволски войник" в Bristol's Old Vic в Англия. Театралната му кариера се увенчава с успех през 1990 г., когато е представено неговото моноспектакъл "Халеевата комета" - забавно и хуманно американско пътешествие в живота на 87-годишен мъж, който си спомня, наред с други неща, за Втората световна война, златната ера на радиото, началото на движението за граждански права и наблюдението на кометата, когато е бил на 11 години. Той е сценарист и често режисьор на спектакъла, който продължава да се играе и през сезон 2007-2008 г.
През последните години Джон се радва на постоянни роли в "Западното крило" и "Окръгът", а напоследък се появява в нестандартния сериал "Мъже на дърветата" (2006) с участието на Ан Хече. Джон Амос има две деца от бившата си съпруга Ноел Амос и две деца. Синът К. К. Амос режисьор, сценарист, продуцент, монтажист, а дъщерята Шанън Амос е режисьор, сценарист и продуцент. Еймъс има едно внуче, внучка, Куера Уилямс. - И.И. превод